Lalki szmacianki

Lalki szmacianki to lalki, które tradycyjnie były domowymi lalkami z kawałków tkanin znalezionych w domu, często wypełnione większą ilością resztek materiałów. Są jedną z najstarszych zabawek dziecięcych w historii. W muzeum brytyjskim znajduje się zabawka z czasów Imperium Rzymskiego, która została znaleziona w grobie dziecięcym z I-V wieku naszej ery.

Lalki Amish są rodzajem tradycyjnych amerykańskich lalek szmacianych, które powstały jako dziecięce zabawki pośród starozakonnych Amishów. Najbardziej znany typ nie ma rysów twarzy. Dziś wiele lalek ze szmacianej skóry jest produkowanych komercyjnie, aby symulować cechy oryginalnych domowych lalek, takich jak proste funkcje, miękkie szmatki i patchworkowe ubranie.

Szmaciana lalka jest zdecydowanie najpopularniejszą i najbardziej znaną ze wszystkich lalek ludowych. Miękka, milutka szmaciana lalka była bardzo często pierwszą zabawką dziecka. Określenie szmaciana lalka opisuje właściwie każdą wypchaną, bawełnianą lalkę wykonaną ze skrawków tkanin. Szmaciane lalki powstawały od wieków w wielu częściach świata i każda jest inna. Lalki były zwykle wypchane najmniej atrakcyjnymi odpadami z tkanin, a najlepsze kawałki zostały użyte do ciała i ubrania lalki. Jeśli były włosy, zwykle były zrobione z przędzy lub sznurka. Twarz lalki była wyhaftowana, pomalowana lub pozostawiona gładka.

Szmaciane lalki pojawiły się w wielu opowiadaniach dla dzieci, takich jak 19-wieczny charakter GolliwoggRaggedy Ann w książce z 1918 roku autorstwa Johnny’ego Gruelle‚a i brytyjski serial telewizyjny dla dzieci Bagpuss i Ragdolly Anna. Postać Sally z The Nightmare Before Christmas jest także szmacianą lalką. W serialu Lilo i Stitch, Lilo Pelekai ma szmacianą lalkę, którą nazwano Scrump, którą uważa za obiekt pocieszenia.

Do tej pory te miękkie zabawki pozostają niezwykle popularne na całym świecie, nie tylko ze względu na ich kolekcjonerski charakter, ale także za żywą wyobraźnię, którą mogą napędzać zarówno umysły maluchów, jak i dorosłych.

Projektantka tekstyliów Jess Brown jest doskonałym przykładem na to i łączy swoją wyobraźnię z wyrafinowanym stylem antycznych tekstyliów. Zaczęła robić lalki dla swoich dzieci ponad 15 lat temu. Używając sprytnego podejścia, tradycyjnie wykorzystała kawałki tkanin znalezione w domu, ale zamiast używać prostych odpadków Jess zdecydowała się użyć luksusowych materiałów, takich jak kaszmir ze swetrów i pozostałości z antycznych tkanin, dzięki czemu stała się teraz niezwykle popularna. Kolekcjonerskie i elegancko skrojone pojedyncze egzemplarze lalek.

Tags: , ,